18 Oct Budućnost koju gradimo…
…implementacijom pametnih gradova
Iako znanje i vještine ne nedostaju na našem području još uvijek kaskamo za ostatkom svijeta kada je u pitanju napredna tehnologija. Sreća po stanovništvo stručnjaci našeg područja ne sjede skrštenih ruku već prate svijetske trendove.
Procjenjuje se da će 70% stanovništva živjeti u gradovima i potrebno je da oni postanu mjesto boljeg života kojeg ne guši zagađen zrak.
Pametni gradovi podrazumjevaju sociološki i tehnološki ekosistem koji poboljšava kvalitet života stanovništva uz optimizaciju resursa, prije svega energije, ali i rješavanje problema zagađenja, problem saobraćajnih gužvi i ostalih problema kojima se suočavaju urbane sredine.
Međutim sva tehologija instalirana u pametnim gradovima nema značaj ako nema adekvatne primjene, a to najviše zavisi od ljudi.
Moderan pametan grad je kao i pametan telefon. Mogućnosti pametnog telefona zavise od korisnika njegovih usluga, tako je i sa pametnim gradovima.
…ugradnjom solarnih panela
Uz brz rast energetskih potreba širom svijeta i rast potreba za čistom energijom, industrija solarne energije u posljednje vrijeme bilježi ogroman rast. Sve više i više solarnih elektrana postavlja se kako bi pokrilo veću potražnju električne energije.
Solarna energija je potpuno obnovljiva i besplatna. Nakon što instalirate solarne panele nećete imati ulaganja na električnu energiju koju proizvodite.
Korisnici solarne energije godišnje štede čak 75 miliona barela nafte i 35 miliona tona ugljen-dioksida. Osim toga, sa Sunca se može prikupiti ogromna količina energije jer za samo sat vremena Zemlja prima više energije nego što bi je potrošila u čitavoj godini (otprilike 120 teravata).
Potrebno je napomenuti da solarni paneli proizvode struju čak i kad je vrijeme oblačno, doduše 10-25% od uobičajne količine električne enerije koju proizvede tokom sunčanog vremena. Trenutno postoje dva trenda koja idu u korist instalaciji solarnih panela čak i u oblačnim područjima. Prvi je da su solarni paneli postali sve učinkovitiji, posebno u oblačnim mjestima, a drugi je činjenica da su cijene solarnih panela postale pristupačnije unazad nekoliko godina pa je zato danas pristupačnije instalirati veći solarni sistem na mjestima sa manje Sunčeve svjetlosti.